Клавиатура
Клавиатурата се избира между българска и гръцка чрез падащото меню Текстове. Изборът на клавиатура е първата стъпка, преди да се въведе търсената комбинация от знаци. Клавиатурата съдържа всички букви от азбуката, спецални и препинателни знаци. Българската подредба е близка до "BG-Phonetic", а гръцката - до "Polytonic Keyman". Клавишите се натискат посредством мишката (виртуални клавиши) или директно от клавиатурата на компютъра. С клавиш "Cap" се избират главни букви. За да поемат по-голям брой знаци, клавиатурите имат две състояния: начално и модифицирано. Българската клавиатура се модифицира с "Caps Lock", а изписва надредни букви с "Ctrl". Гръцката клавиатура се модифицира с "Tab" и се връща в начално състояние с "Ctrl". Когато е в начално състояние, избирането на букви с ударения и придихания се извършва на два такта: първо се натиска някой от клавишите "~", "1" и т.н. до "0" за да се модифицира най-горния ред клавиши, след което, с ново натискане, се избира желаната буква.
Обхват на търсене
Обхватът на търсене се избира чрез падащите менюта Слова, Преводи, Преписи. Обхватът ограничава търсенето само до думите, съдържащи се в избраното Слово, Превод, Препис. Ако в някои менюта бъдат избрани Всички стойности, то обхватът на търсене ще включва съответно всички слова, преводи или преписи. В гнездото Обхват на търсене са изброени словата, преписите и преводите, които търсачката използва.
Търсене, маски
Желаната комбинация от букви и надредни знаци се избира с въвеждането й посредством клавиатурата и натискане на клавиша "Enter". Освен букви и надредни знаци в комбинацията може да присъстват и препинателните знаци точка, тире или запетая - маски (wildcards). Всякакви други знаци се игнорират. Въведената комбинация не може да бъде по-къса от два знака.
Знаците - маски в комбинацията имат следното значение:
Маската точка замества която и да било единична буква или надреден знак. Поставя се на едно или повече места в комбинацията.
Маската тире замества които и да било нула или повече букви или надредни знаци. Поставя се на едно или повече места. Две тирета непосредствено едно след друго са забранени.
Маската запетая разделя комбинацията на две части, които се търсят независимо една от друга. Поставя се на едно или повече места. Две запетаи непосредствено една след друга са забранени.
С помощта на тези три маски е удобно да се търсят сходни словоформи, думи с общ корен, както и думи с близки представки или окончания.
Маски: примери
ада (една дума); ада- (започват с ада); -ме (завършват с ме); а-д-м-ь (започват с а, съдържат д и м и завършват на ь); -а-д- (съдържат а и д); -а-д-ь (съдържат а и д, но завършват с ь); ..а-д- (третата буква е а и съдържат д); .а...м-е- (втората буква е а, шестата е м и съдържат е); -м-лен.. (съдържа м, лен и още две букви); -м. (м е предпоследна); -.м (м е последна); .ав,сить (започват с буква и ав или завършват с сить);
Особености
Българска азбука: Ако търсената комбинация съдържа само малки букви, тя открива и думите, написани със съответните надредни букви. Ако комбинацията съдържа надредни букви, тя открива само думите, написани с тези букви. Гръцка азбука: Ако търсената комбинация съдържа само букви без диакритични знаци, тя открива и думите, написани със съответните диакритични знаци. Ако комбинацията съдържа букви с диакритични знаци, тя открива само думите, написани с тези букви.
Думи
Думите, съдържащи търсената комбинация от знаци, се появяват подредени по азбучен ред в три колони. Ако дадена дума се среща повече от един път, то зад нея, в скоби, се появява броят на срещите. При създаване на извадката от думи се игнорират всички препинателни знаци, съдържащи се в словата. По тази причина, като изключение, се появяват и недействителни думи, като думи с частично нечетливи (липсващи) букви, изписвани в словата с [...]. За да се избегне неволно зареждане на прекомерно много думи, броят им първоначално се лимитира до 90. С отказ от опцията Лимит това ограничение отпада и всички намерени думи се зареждат след повторно натискане на "Enter".
Думите в контекст
С кликване върху намерена дума се отваря нов прозорец на браузъра, където тази дума е представена в контекста на словата, преводите и преписите, в които тя се среща.
Забележки
1. Ако бъде неправилно въведен специален символ, то се появява предупреждение
"Грешка".
2. Ако бъде избрана забранена комбинация от знаци, то след натискане на
клавиша "Enter" се появява предупреждение "Забранена комбинация".
3. Ако в избрания обхват на търсене не се среща търсената комбинация от знаци, то се появява
съобщение, че няма намерени думи.
4. Първоначалното зареждане на знаците от клавиатурата и на намерените думи може да
отнеме известно време. При повторно използване на същата клавиатура или търсене на
същите думи, зареждането е по-бързо. •
2. Въведи комбинация от три или повече символа за търсене.
3. Натисни "Enter" и се радвай на резултатите.
4. Ако не завършиш 3, то прегледай упътването в гнездо "Търсачка".